Rozszerzanie diety niemowlaka


Rozszerzanie diety malucha to ogromne wyzwanie dla każdego rodzica. Nic dziwnego, że się stresujesz. Jest to całkowicie naturalne – w końcu chcesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Pamiętaj, że jako rodzic nie musisz być specjalistą w każdej dziedzinie. Chciałabym Cię zatem uspokoić, ponieważ zaraz krok po kroku dowiesz się co i jak należy zrobić, aby rozszerzanie diety dziecka przebiegało w jak najlepszej atmosferze oraz z jak najlepszym skutkiem:)

Co znajdziesz w artykule

Zalecenia oraz gotowość dziecka do rozszerzania diety

 
Dlaczego tak dużo uwagi skupia się na jak najdłuższym (o ile to możliwe) karmieniu piersią oraz odpowiednim doborze pokarmów?

Pierwszy okres żywienia dzieci to tak zwany czas programowania metabolicznego.
Co to oznacza?
Oznacza to, że różne składniki diety programują zdrowie dziecka, wpływając na rozwój oraz ryzyko występowania poszczególnych chorób.

Odpowiednie pokarmy (również w czasie ciąży), podczas pierwszego etapu karmienia mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, już wspierają dziecko.  Kontynuujesz to  podczas rozszerzania diety tym samym, zmniejszasz ryzyko wystąpienia w przyszłości otyłości czy chorób układu krążenia.
 

 

Zalecenia odżywiania dzieci i rozszerzania diety

 

Zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej organizacji Zdrowia), AAP (Amerykańskiej Akademii Pediatrii), EFSA (Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności) oraz ESPGHAN i PTGHiŻD (Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Gastroeneterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) wyłączne karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym powinno trwać pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. (PTGHiŻD informuje, że należy dążyć do wyłącznego karmienia do 6 m.ż.. A ESPGHAN – że należy dążyć do wyłącznego lub przeważającego karmienia piersią do 6 m.ż.). Następnie karmienie powinno być kontynuowane – WHO zaleca okres 2 lat lub dłużej, AAP zaleca do ukończenia 1 r.ż. lub tak długo jak potrzebuje matka oraz dziecko. Natomiast Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci informuje o okresie pożądanym przez matkę i dziecko. Europejskie Towarzystwo wskazuje na kontynuację karmienia wraz z posiłkami uzupełniającymi.

Sumując:

 

Kiedy możemy zacząć myśleć o rozszerzaniu diety malucha? 

PTGHIŻD informuje, że czas na wprowadzanie uzupełniających pokarmów to okres od 17. tygodnia życia do najpóźniej 26. tygodnia życia. 

Dlaczego uzupełniających? 

Ponieważ dalej podstawę diety malucha będzie stanowiło mleko. Jednak zapotrzebowanie dziecka na makro i mikroelementy wzrasta  i musimy rozpocząć podanie nowych produktów.

Ważne jednak jest to, by zwrócić uwagę kiedy to Twój maluch jest GOTOWY do rozszerzania diety. Nie musimy  kurczowo trzymać się konkretnego terminu.

Pierwsza w Polsce aplikacja wspierająca w rozszerzaniu diety u niemowląt

Skąd wiadomo, czy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

 
  • Przede wszystkim dziecko musi sztywno trzymać głowę podczas siedzenia z podparciem. Oznacza to, że w przeznaczonym do jedzenia dla dzieci krzesełku nasz niemowlak utrzymuje samodzielnie główkę, nie opada ona bezwładnie na boki i jest w stanie kontrolować jej ruchy.  
  • Zanika odruch wypychania z ust ciał obcych. Dodatkowo maluch zaczyna interesować się jedzeniem, które spożywane jest w domu.

Te elementy pozwolą na rozpoczęcie rozszerzania diety i kiedy występują, to TY jako rodzic decydujesz czy rozpoczynasz rozszerzanie diety, czy może Twój maluszek potrzebuje jeszcze czasu:)

Podczas rozszerzania diety rozpoczynamy podawanie pokarmów, kiedy maluch jest najedzony mlekiem, wyspany i spokojny. Zwiększa to szanse na jego zainteresowanie nowymi składnikami oraz powodzenie w całym procesie.

 

Podstawową do zapamiętania zasadą podczas rozszerzania diety jest:

Rodzic/opiekun decyduje, kiedy i co zje dziecko.

Natomiast dziecko decyduje, ile zje.

Zaufanie do dziecka przy rozszerzaniu diety

 

Dlaczego to takie ważne? 

 

Od samego początku musimy nauczyć się ufać swojemu dziecku i nie wmuszać jedzenia. Nie oszukiwać zabawami / bajkami / rozpraszaczami podczas jedzenia. 

Naszą rolą jest zadbać o podawanie odżywczych, różnorodnych i odpowiednio do wieku dziecka przygotowanych posiłków, a maluchowi dajmy przestrzeń do samodzielności przy stole.

Nowe posiłki tylko proponujemy dziecku. Dajemy mu  możliwość się z nimi zapoznać, uczyć nowych konsystencji, ćwiczyć gryzienie, żucie, wąchanie, wspólnie z rodzicem siedzieć przy stole oraz bawić się łyżką.

Ile podajemy posiłków przy rozszerzaniu diety?

 

  • po skończonym 6-8 miesiącu serwujemy 2-3 posiłki stałe uzupełniające plus mleko, 
  • po skończonym 9-11 miesiącu serwujemy 3-4 posiłki stałe uzupełniające plus mleko, 
  • po skończonym 12-24 miesiącu serwujemy 3-4 posiłki stałe i 1-2 przekąski plus mleko.

Po 1 roku życia posiłki powinny powoli zastępować mleko, liczba karmień będzie samoistnie spadać z inicjatywy dziecka – zwykle jeden posiłek mleczny na miesiąc jest zastępowany posiłkiem stałym.

Pierwsze próby jedzenia to dla dziecka przede wszystki zabawa

Zaleca się w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, aby dziecko po 1 r.ż. spożywało 4-5 posiłków oraz 1-2 przekąski w zależności od łaknienia.

Warto od razu podkreślić, że początki rozszerzania diety to jedynie zabawa jedzeniem. Maluchowi podajemy 2-3 łyżeczki innych pokarmów lub 2-3 mniejsze kawałki pokarmów stałych. Tak, aby miało możliwość zapoznać się z ich smakiem, konsystencją, strukturą.

Nie liczmy jednak, że od początku zacznie sprawnie jeść i przyjmować wszystko, co zaproponujemy.

Co ważne!

Nie próbujmy wmuszać w dziecko jedzenia ani na siłę karmić, ponieważ uznajemy, że zjadło za mało.

Dlaczego?

Niestety takie działania mogą niekorzystnie wpłynąć na ośrodek głodu i sytości u malucha. Dziecko daje nam sygnały, kiedy jest głodne lub najedzone i nie należy w to ingerować.

Jakie mamy możliwości rozszerzania diety?

 

Karmienie łyżeczką

Wybieramy małą, płaską i najlepiej metalową łyżeczkę, którą w jamie ustnej układamy na środkowej części języka. Dziecko samodzielnie zdejmuje z niej pokarm – dzięki temu pobudza się mięśnie warg. Pamiętajmy, że w przypadku karmienia łyżeczką należy zwracać uwagę na oznaki sytości u dziecka, aby go nie przekarmiać. Są to:

  • wolniejsze przyjmowanie pokarmów, grymaszenie,
  • przysypianie,
  • utrata zainteresowania posiłkiem,
  • zaciskanie ust,
  • odmawianie przyjęcia pokarmu z łyżeczki.
 

BLW (baby-Led weaning, czyli po polsku bobas lubi wybór:

 

 Proponujemy dziecku posiłki, podane w bezpiecznej formie, a maluch samodzielnie decyduje, jak je zje (rączkami lub sztućcami) i po co sięgnie z zaproponowanych pokarmów. Najczęściej podajemy tutaj pokarmy w ich stałej formie, to znaczy w kawałkach.

 

Rozszerzanie diety u niemowlaka – zestaw do samodzielnej nauki jedzenia.

 
Zadbaj o odpowiednio dobrane sztućce. Jeśli planujesz rozszerzanie diety poprzez karmienie  łyżeczką, z kodem  BLOG   otrzymasz rabat 15% na zakup sztućców w sklepie Pierwsze Smaki.

KOD RABATOWY 15% – BLOG

Znajdź mnie na Instagramie @Pierwszsemaki po więcej informacji na temat rozszerzania diety u niemowląt. 

Produkty fizyczne, które pomogą Ci podczas rozszerzania diety

Aleksandra Biały

Cześć ! Bardzo mi miło, że znalazłaś się na tej stronie. Rozgość się :) 
Na luzie przeprowadzę Cię przez proces rozszerzania diety i naucze kupować dobre produkty dla Twojego malucha.  W pierwszesmaki wkładam swoje całe serce. Moja misją jest zwiększenie świadomości na temat żywienia dzieci.  Pisząc o produktach dla dzieci mam nadzieje, że pomogę i Tobie zmienić nawyki żywieniowe. Prywatnie jestem mamą wymagającej córeczki, dlatego wiem jak czasem jest ciężko..
Zostańmy w kontakcie ! :)

Shopping Cart