Na łyżeczkę

Słoiczki dla niemowląt

Kupując słoiczki kieruj się bardziej składem niż oznaczeniem dedykowanego wieku. Dla 6 miesięcznego dziecka możesz używać słoiczków dedykowanych dla 8 miesięcy lub 12 pod warunkiem, że skład będzie odpowiedni.
Bez względu na miesiąc życia dziecka unikaj w składzie słoiczków dodatku:
– cukru (jest zakazany w diecie niemowląt do 12 miesiąca życia),
– soków owocowych, warzywnych, koncentratów z zagęszczonych soków (są zakazane w diecie niemowląt do 12 miesiąca życia),
– soli (jest zakazana w diecie niemowląt do 12 miesiąca życia),

Skrobia kukurydziana, mąka ryżowa służy w słoiczkach za zagęstnik

Słoiczki dla niemowląt Przeczytaj »

Serek homogenizowany

Kefir jest dozwolony dla niemowlaka od początku rozszerzania diety w niewielkich ilościach. jest bogaty w wapń, jednak lepiej sprawdzi się w codziennej diecie dziecka powyżej roku. Do roku traktuj go raczej okazjonalnie i nie podawaj w dużych ilościach. Nabiał jest alergenem, podając go pierwszy raz, podaj łyżeczkę i nie wprowadzaj innych nowości tego samego dnia aby sprawdzić ewentualną reakcję na alergen.
Pamiętaj aby nie traktować nabiału i mleka krowiego jako zamiennik karmienia piersią/ mleka modyfikowanego. Traktuj przetwory mleczne jako dodatek do posiłku.
Kupując serek homogenizowany sprawdź aby w składzie miał jedynie mleko, śmietankę i kultury bakterii mlekowych. Unikaj smakowych i dosładzanych serków. Chcąz zrobić smakowy serek dodaj truskawki, jagody czy banana i zmiksuj.

Serek homogenizowany Przeczytaj »

Olej słonecznikowy

Dozwolony w diecie niemowlaka od początku rozszerzania diety. Podobnie jak przy innych tłuszczach roślinnych należy kupować oleje tłoczone na zimno. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują ok 40-50 % źródła energii z tłuszczy. Warto do każdego posiłku dodać chociaż odrobinę oleju.
Olej słonecznikowy możesz dodać do zupy, polać nim gotowy już posiłek lub podać na osobno łyżeczce.

Olej słonecznikowy Przeczytaj »

Olej rzepakowy

Dla niemowlaka dozwolony jest od początku rozszerzania diety. Kupując olej rzepakowy sprawdzaj zawsze czy był tłoczony na zimno. Nie wybieraj rafinowanych olejów. Dobrym wyborem będzie korzystanie z oleju rzepakowego/ oliwy z oliwek częściej niż np z masła. Proporcja tłuszczy roślinnych powinna być większa od tłuszczy zwierzęcych.
Ma delikatny smak dzięki czemu nie zmienia smaku potraw i jest tolerowany przez większość dzieci.
W diecie niemowląt nie powinno ograniczać się tłuszczy, staraj się do każdego posiłku, w którym nie ma naturalnie występujących tłuszczy dodać łyżeczkę dobrego oleju, np rzepakowego. Możesz dodać go do zupy lub osobno podać na łyżeczce. Dzięki takiemu zabiegowi pokryjesz dzienne zapotrzebowanie w tłuszcz, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Na oleju rzepakowym możesz przygotowywać potrawy. Pamiętaj aby maluch nie dostawał smażonych posiłków. Wybieraj inną obróbkę, np pieczenie na suchej patelni, pieczenie w piekarniku, gotowanie w wodzie czy na parze.

Olej rzepakowy Przeczytaj »

Olej lniany

Dozwolony dla niemowlaka od początku rozszerzania diety. Olej lniany to olej roślinny bogaty w omega 3. Nie przygotowuj na nim posiłków, dodawaj jedynie do przygotowanych ostudzonych potraw aby nie stracił swoich wartości odżywczych. Olej lniany może być dobrym produktem jeśli Twoje dziecko zmaga się z problemami z wypróżnieniem. Staraj się aby tłuszcze roślinne stanowiły większość nad tłuszczami zwierzęcymi.

Olej lniany Przeczytaj »

Komosa ryżowa

Jest dozwolona dla niemowlaka od początku rozszerzania diety. Warto włączyć ją do diety dziecka ze względu na zawartość żelaza. Idealna jako składnik śniadania (komosa ryżowa+ owoc) jako zmiksowana lub podana w kawałkach z owocami oraz jako dodatek do wytrawnych obiadów. Jeśli podajesz komosę maluchowi, który dopiero zaczął rozszerzanie diety zmiksuj bądź rozgnieć widelcem.

Komosa ryżowa Przeczytaj »

Kefir Pilos

Kefir zawierający mleko, bakterie fermentacji kwasu mlekowego oraz drożdże kefirowe. Prosty, dobry skład. Wartościowy produkt w diecie dziecka, ponieważ jest to nabiał fermentowany.

Kefir Pilos Przeczytaj »

Kasza manna

Kasza manna jest stosowana od bardzo dawna. Dozwolona dla niemowlaka od początku rozszerzania diety. Ze względu na małą wartość odżywczą stosuj raczej nie nacodzień a okazjonalnie.

Kasza manna Przeczytaj »

Jogurt roślinny

Jeżeli maluch NIE MA uczulenia na białka mleka krowiego, tym bardziej, jeśli skończy rok- używaj jogurtu naturalnego, aby dieta była bogata w wapń. Jogurty roślinne mają dłuższy skład i nie wystarczą tutaj tylko dwa składniki. Często zawierają zagęstnik w postaci skrobi lub innej substancji zagęszczającej. Poniżej przedstawię Ci skład jaki powinien mieć dobry jogurt roślinny:
– Napój roślinny,
– Woda,
– Skrobia,
– Wegańskie kultury bakterii.
– PLUS fortyfikowany w wapń.
Dobry jogurt to ten z jak najkrótszym składem. Unikaj w składzie cukru i soli, nie są zupełnie potrzebne do wytworzenia dobrego jakościowo jogurtu. Nie kupuj dla malucha jogurtu z regulatorami kwasowości. Możesz je znaleźć pod nazwą : kwas jabłkowy czy cytrynowy

Jogurt roślinny Przeczytaj »

Jogurt naturalny Activia

Skład: Jogurt naturalny. Zawiera żywe kultury bakterii: jogurtowe (10⁸ jtk/g), ActiRegularis Bifidobacterium CNCM I-2494 (2,6 x 10⁷ jtk/g).

Jest to jogurt naturalny z bardzo dobrym składem i dodatkiem probiotyków z wyszczególnionym szczepem.

Jogurt na bazie mleka krowiego jest alergenem (BMK).

Jogurt naturalny Activia Przeczytaj »

Jogurt naturalny

Jest dozwolony dla niemowlaka od początku rozszerzania diety. Zdecydowanie nie jest to obowiązkowy element codziennej diety. Jest bogaty w wapń, jest świetnym składnikiem diety dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia. Minusem jogurtu naturalnego i innych nabiałowych produktów jest mała zawartość żelaza a to żelazo jest kluczowym składnikiem w drugim półroczu życia. Dodatkowo nabiał może ograniczać wchłanianie żelaza. Przy zróżnicowanej diecie nie musisz się go obawiać i może pojawiać się na talerzu Twojego malucha w ograniczonych ilościach 🙂
Kupując jogurt naturalny sprawdź aby w składzie było jedynie mleko i kultury bakterii mlekowych. Jogurt naturalny możesz zastąpić jogurtem greckim, który ma wyższą zawartość tłuszczu a w diecie malucha nie powinniśmy ograniczać tłuszczy.
Nabiał jest alergenem, podając go pierwszy raz, podaj łyżeczkę i nie wprowadzaj innych nowości tego samego dnia aby sprawdzić ewentualną reakcję na alergen.

Jogurt naturalny Przeczytaj »

Jogurt grecki

Jest dozwolony dla niemowlaka od początku rozszerzania diety. Zdecydowanie nie jest to obowiązkowy element codziennej diety. Jest bogaty w wapń, jest świetnym składnikiem diety dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia. Minusem jogurtu greckiego i innych nabiałowych produktów jest mała zawartość żelaza a to żelazo jest kluczowym składnikiem w drugim półroczu życia. Dodatkowo nabiał może ograniczać wchłanianie żelaza. Przy zróżnicowanej diecie nie musisz się go obawiać i może pojawiać się na talerzu Twojego malucha w ograniczonych ilościach 🙂
Kupując jogurt sprawdź aby w składzie było jedynie mleko i kultury bakterii mlekowych. Jogurt grecki ma wyższą zawartość tłuszczu od jogurtu naturalnego a w diecie malucha nie powinniśmy ograniczać tłuszczy. Nabiał jest alergenem, podając go pierwszy raz, podaj łyżeczkę i nie wprowadzaj innych nowości tego samego dnia aby sprawdzić ewentualną reakcję na alergen.

Jogurt grecki Przeczytaj »

Czereśnia

Jest dozwolona dla niemowlaka od początku rozszerzania diety.
Warto ją włączyć do menu, sezon na czereśnie jest krótki, pozwól chociaż raz spróbować maluchowi. Czereśnie są okrągłe więc to potencjalny produkt zwiększający ryzyko zakrztuszenia. Podając niemowlakowi przekrój na pół (dodatkowo możesz rozgnieść widelcem).

Czereśnia Przeczytaj »

Cukinia

Jest dozwolona dla niemowlaka od początku rozszerzania diety. Jest dość popularnym warzywem podawanym dzieciom. Jeśli chcesz podać w kawałku- najpierw ugotuj na miękko. Podając jeden z pierwszych razy warto gotować go 5-10 minut dłużej aby kawałek “rozpadał” Ci się w dłoniach. Jeżeli będziesz w stanie rozgnieść go kciukiem i palcem wskazującym lub między językiem a podniebieniem, możesz podać go niemowlakowi.

Cukinia Przeczytaj »

Shopping Cart